Ceramika artystyczna Anny Rupik-Kalus

„Ceramika artystyczna jest tą dziedziną sztuki, która pozwala wykorzystać ogromne możliwości tkwiące w dłoniach twórcy. Prace, które przedstawiam w całości wykonane są ręcznie, przez co zyskują jeszcze większą oryginalność i niepowtarzalność. Swoje projekty realizuję z wykorzystaniem różnego rodzaju gliny. Prace tworzone są różnymi technikami. Wykończone angobami, szkliwami i tlenkami odmieniają surowe kształty, nadając im wyjątkowość. Nasza pracownia zajmuje się tworzeniem niepowtarzalnych ręcznie wykonanych wyrobów ceramicznych. Inspiracją dla moich prac jest otaczająca nas rzeczywistość, codzienność, odczucia własne i innych ludzi. Największą motywację daje mi zadowolenie i uśmiech na twarzy osób, które odnajdą w mych pracach coś dla siebie”. Anna Rupik – Kalus

Cztery pory roku: zima

Pomimo wyjątkowo wiosennej aury za oknem, na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej za sprawą wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego zagościła zima. Tym razem zorganizowaliśmy ostatnie już spotkanie z cyklu „Cztery Pory Roku”. Dziewczęta ponownie zaskoczyły zaproszoną młodzież swą pomysłowością. Czas zabaw wypełniały zajęcia plastyczne, quiz z nagrodami oraz wspólny śpiew. Nie zabrakło także zimowych baśni i opowieści, które w przerwach czytały dziewczęta.

Bibułkowe warsztaty

Małe kawałki różnokolorowej bibuły należało nałożyć na trzonek ołówka i umiejętnie skręcić, tak by powstały liście. Następnie liście delikatnie nakleić się na kartkę papieru tworząc koronę, uzupełnić pień i … powstaje piękny obraz jesiennego drzewa. Technika prosta, ale czas mijał uczestnikom warsztatów bardzo, bardzo pracowicie.

Cztery pory roku: jesień

I tym razem wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego spisały się na medal. Zabawy, w których brali udział uczniowie klasy II SP 1 poprzedziła nastrojowa prezentacja multimedialna o jesieni. Należało uważnie patrzeć i słuchać, by móc później opowiedzieć o swoich wrażeniach i włączyć się do rozmowy na temat kolorów jesieni. Malowanie pastelami liści, tworzenie mieszaniny jesiennych barw stanowiło ciąg dalszy  prac małych artystów. Efekt – dwa urokliwe, pełne soczystych  barw kolaże.

Warsztaty tworzenia biżuterii z filcu

W miłej, niezobowiązujące atmosferze miłośniczki sztuki pięknej i „użytkowej” uczyły się robić biżuterię z filcu. Pod czujnym i fachowym okiem p. Agnieszki Dembończyk  uczestniczki sprawdzały zastosowanie różnorodnych materiałów i technik. Własnoręczne wykonanie korali i bransoletki okazało się być sztuką atrakcyjną, ale i wymagającą szczególnej uwagi, precyzji, ba nawet i siły fizycznej. W efekcie – z filcu, sznurka i kolorowych koralików – powstała niecodzienna i oryginalna biżuteria.

Pani Agnieszce gorąco i serdecznie dziękujemy za poprowadzenie zajęć i gotowość dzielenia się z nami swoją wiedzą i umiejętnościami!